Między 14-16 czerwca, w Warszawie odbyła się Konwencja Ekorolniczek z Syrii, Libanu, Meksyku, Kolumbii, Francji, Kurdystanu, Iranu i Polski. Liderki oddolnych ruchów i organizacji dzieliły się wiedzą zdobytą w różnych kooperatywach i społecznościach.
Spotkanie było przestrzenią na prezentacje i rozmowy z ekofeministkami, filozofkami, badaczkami i aktywistkami klimatycznymi. Uczestniczki rozmawiały o ważnych sprawach: zdrowej żywności, uprawie przyjaznej glebie, wyzwaniach i innowacjach dla wsi widzianych oczami praktyczek-rolniczek, matek, liderek, aktywistek, o samoorganizacji i oddolnej rówieśniczej i nieformalnej edukacji, która odbywa się właśnie wokół gotowania wspólnego pożywienia i opieki nad miejskimi ogrodami, między przedstawicielkami różnych kultur.
Rolniczki dyskutowały też o tym, jak będą wyglądały nasze stoły i nasze pola w najbliższych dekadach. Na zakończenie zaprezentowane zostały dwie części filmu Marwy Arsanios Kto się boi ideologii? oraz koncert zespołu Kompost.
Polskę reprezentowały Joanna Bojczewska z Ekopoletka i Nyeleni Polska, Ewa Smuk-Stratenwerth z Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie i Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Ziarno Monika Podsiadła z Ogrody Permakultury oraz Dorota Metera, ekspertka w kwestiach rolnictwa ekologicznego i Józefina Nina z Kooperatywy Dobrze.
https://biennalewarszawa.pl/konwencja-farmerek/#program
Posłuchaj nagrania Doroty Metery i Ewy Smuk-Stratenwerth
Zdjęcia z wydarzenia (Fot. J.Bojczewska)