Zespół Nyeleni Polska będzie realizował w 2019 roku projekt Agro-Perma-Lab, szkolenie na rzecz budowania kompetencji liderów i innowatorów społecznych w dziedzinie Agroekologii i Permakultury.
W 10-dniowym szkoleniu w październiku weźmie udział 20 aktywistów i 15 trenerów ze stowarzyszeń rolników, kooperatyw spożywczych, ruchów ekologicznych i organizacji wspierających działania na rzecz sieci społecznościowej Agroekologii i Suwerenności Żywnościowej w Polsce.
Projekt ma na celu tworzenie sieci społecznościowej Agroekologii poprzez podniesienie kompetencji liderów organizacji drobnych producentów żywności i ich sojuszników, pokazanie synergii między praktyką Agroekologii i Permakultury oraz wypracowanie wspólnej wizji Agroekologii dla Polski.
Agro-Perma-Lab przełoży i przystosuje do polskiego kontekstu program i metodykę szkoleń Schola Campesina. Zintegruje je z aktualną edukacją w zakresie agroekologii i permakultury w Polsce. Zasady pedagogiczne oparte będą na horyzontalnej metodzie bezpośredniej wymiany wiedzy (peer-to-peer), „Diálogo de Saberes”.
Agro-Perma-Lab zainicjuje również proces tworzenia polskiej wizji Agroekologii dla nowego pokolenia rolników w latach 2020-2030 – w Dekadzie rolnictwa rodzinnego (FAO).
Projekt realizowany jest w ramach grantu z Lush Permaculture and Agroecology Fund.