12 LISTOPADA 2018 | Warsztaty szkoleniowe z Reintrodukcji Starych Odmian roślin uprawnych dla rolników-praktyków.
Warsztaty szkoleniowe przerosły nasze oczekiwania – zjawiło się na nich 58 osób z ponad 30 organizacji społecznych, oddolnych inicjatyw, stowarzyszeń ekologicznych i gospodarstw agroekologicznych z całego kraju.
Wśród nich warto wymienić niektóre, działające już od dawna na rzecz rozwoju lokalnych społeczności wokół alternatywnych systemów żywności i dziedzictwa kulinarnego Polski: Slow Food Polska, Stowarzyszenie EKOLAND Zachodniopomorski, Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych, Fundacja Transformacja, Ogród Botaniczny UW, Paczka Izerska, Jurajska Kooperatywa Spożywcza, Płocka Kooperatywa Spożywcza, Gospodarstwo EKORAB, Stowarzyszenie Eko Carpatia, Fundacja Natura 2010 i wiele innych.
Było wśród nas również wielu absolwentów i studentów Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego oraz rolników i rolniczek – zarówno doświadczonych i znanych na rynku produktów ekologicznych jak i nowo-zamieszkałych na wsi osób, tworzących samowystarczalne żywnościowo rodzinne siedliska i osady.
Bardzo ucieszyła nas bogata wystawa zbieranych przez rolników i rolniczki, oraz drobniejszych gospodarzy nasion. Pokazuje, że już wielu rolników wprowadziło i eksperymentuje ze Starymi Odmianami, niektórzy edukacyjnie, inni – na skalę produkcyjną.
Rolnicy przywieźli też na degustacje produkty ze swoich gospodarstw, m.in. oleje tłoczone na zimno ponad tuzina typów, przetwory z żeń szenia, sery, masła i chleby domowego wytwórstwa i na bazie ekologicznych surowców.
Rolnicy mogli dowiedzieć się o przepisach dotyczących zarówno wprowadzania do upraw starych odmian nasion z Krajowego Banku Genów, jak i o możliwościach zakładania lokalnych inicjatyw na rzecz wspólnego dziedzictwa nasiennego – Społecznych Domów (czy też Banków) Nasion.
Duży entuzjazm uczestników do kolejnych spotkań warsztatowych pokazuje jak duże są potrzeby poznawania się i wymieniania wiedzy między rozproszonymi po wsiach rolnikami, miejskimi ogrodnikami i pracownikami instytucji badawczych i naukowych. Jak powiedziała jedna uczestniczka: „Musiałam przyjechać aż na Mazowsze, aby poznać kogoś z mojego regionu, kto pasjonuje się tak samo jak ja starymi odmianami”. Sukcesem okazała się także współpraca Instytucji Publicznych z oddolnym środowiskiem społecznym, t.j. Ruchem Suwerenności Żywnościowej – znaleźliśmy wspólną formułę na szerzenie wiedzy o dostępie do zasobów wspólnych Krajowego Banku Nasion a także Instytutu Ogrodnictwa przy jednoczesnym budowaniu żywych relacji dla wielu pól współpracy.
Czekamy na kolejne warsztaty w temacie zarówno Reintrodukcji Starych Odmian jak i z pracy z roślinami uprawnymi dla pozyskiwania nasion. Zachowywanie i odnawianie starych odmian jest kluczowe nie tylko dla zwiększania bioróżnorodności jak ale w szczególności dla adaptacji i odporności systemów rolnych w obliczu zmian klimatycznych.
„Bardzo gorąco dziękuję za możliwość wzięcia udziału w warsztatach starych odmian w miniony poniedziałek. To było wspaniałe spotkanie, mnóstwo wiedzy, kontaktów, dobrych wiadomości i świetnej energii. Mam nadzieję, że będę mogła uczestniczyć w innych przedsięwzięciach organizowanych przez Nyeleni” – uczestniczka warsztatów
Więcej o Krajowym Banku Nasion (Centrum Roślinnych Zasobów Genowych) tutaj
Publikacje tutaj
Prezentacje tutaj
INHORT – Instytut Ogrodnictwa tutaj
Zobacz zdjęcia z wydarzenia:
[:]