RWS Dobrzyń to 4-hektarowe gospodarstwo, które dostarcza zdrową, sezonową żywność 200 rodzinom (= ok. 600 osób) w Warszawie i Toruniu. Pierwsza grupa konsumencka powstała we współpracy z warszawską Kooperatywą Południową. Od początku całej inicjatywie przyświęcały dwa cele: NIE być producentem żywności i NIE być klientem. Czemu? Naszym zdaniem nie można mówić o produkowaniu jedzenia, a żaden/żadna z RWS -owiczów/-ek nigdy nie będzie wyłącznie klientem/-ką. Najważniejsi w tym projekcie są ludzie. RWS Dobrzyń nie odnosiłby sukcesów, gdybyśmy wszyscy nie wierzyli, że najlepsze, co mamy do zaoferowania, to my i nasze zaangażowanie w to, co robimy. Warzywa są jedynie końcowym elementem tej skomplikowanej układanki. O wiele ważniejszy jest kontakt rolników z grupą konsumencką. Napędzamy się wzajemnie do działania, mówiąc o swoich potrzebach, dzieląc ryzyko i korzyści codziennej pracy rolników. Dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielamy gospodarstwu przed sezonem, gwarantujemy mu stabilny rozwój. W zamian, oprócz pysznej, zdrowej żywności rolnicy pokazują nam swoją pracę od kuchni, relacjonują postępy prac i włączają członków grup konsumenckich w planowanie upraw. Magda Jarocka
Magda Jarocka – członkini grupy konsumenckiej RWS Dobrzyń; współpracuje z organizacją pozarządową IGO (Instytut Globalnej Odpowiedzialności).
Dokładam wszelkich starań, aby jak najwięcej osób w Polsce i zagranicą dowiedziało się o idei Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność oraz o Suwerenności Żywnościowej. Szukam sposobów dotarcia z tym przekazem do różnych grup odbiorców. Współpracuję przy kampaniach, tworzę materiały edukacyjne i informacyjne.