Postulujemy zmianę w obszarze warunków socjalnych wewnątrz systemów rolnych i żywnościowych. Walczymy przeciw wykorzystywaniu pracowników, przeciw pogarszającym się warunkom pracy i ignorancji pracodawców w zakresie świadczeń socjalnych. Walczymy o prawa wszystkich kobiet i mężczyzn, wszystkich sezonowych i migracyjnych pracowników w sektorach przetwórstwa, dystrybucji, handlu i innych.
(Europejskie Forum Nyéléni, Deklaracja Suwerenności Żywnościowej, 2011)
Wielu migrantów, którzy znaleźli pracę w rolnictwie lub innym sektorze powiązanym z produkcją, przetwórstwem czy dystrybucją żywności to pozbawieni środków do życia chłopi. Negatywne skutki globalnego systemu żywnościowego, takie jak utrata kontroli i dostępu do zasobów naturalnych, często zmuszają migrantów do porzucenia rolnictwa i opuszczenia kraju pochodzenia. Potrzeba utrzymania siebie i swoich rodzin w Europie czyni tę grupę wyjątkowo narażoną i podatną na bezlitosne wykorzystywanie przez pracodawców. Dzieje się tak, ponieważ tylko nieliczni są świadomi praw pracowniczych, które im przysługują.
Aby rozwiązać ten kryzys społeczny oraz przywrócić wartość pracy na roli, potrzebujemy nowej polityki, która powiąże kwestię migracji i suwerenności żywnościowej. Taka polityka dostarczy szerokiej gamy zabezpieczeń socjalnych i zapewni godziwe zarobki dla chłopów oraz pozostałych drobnych producentów żywności. W jej centrum powinny znaleźć się prawa kobiet i młodzieży.