Zachodniopomorski oddział Ekolandu właśnie podjął decyzję na temat wstąpienia do Europejskiej Grupy Koordynacyjnej Via Campesina (ECVC), która jest europejską częścią światowego ruchu La Via Campesina. 1 marca, rolnicy ekologiczni spotkali się z przedstawicielką ECVC Paulą Gioia i upoważnili swój zarząd do nawiązania współpracy z ECVC.
W walnym zebraniu zachodniopomorskiego Ekolandu, które odbyło się w Kluczkowie k. Świdwina, uczestniczyli również przedstawiciele ruchu Nyeleni Polska, który pomógł w zaproszeniu przedstawicielki ECVC do naszego kraju. Ekoland jest pierwszą polską grupą rolników planującą wstąpienie do ruchu La Via Campesina, który w samej Europie liczy 28 organizacji z 18 krajów, a na świecie 164 organizacje z 73 krajów Afryki, Azji, Europy i obu Ameryk.
Jest to przełomowe wydarzenie, które pozwoli polskim rolnikom przebić się ze swoimi problemami i postulatami do decydentów na poziomie europejskim. ECVC posiada bowiem biuro w Brukseli i prowadzi intensywne działania rzecznicze w stosunku do instytucji europejskich oraz agend ONZ mających wpływ na żywność i rolnictwo. Jest to szczególnie ważne, gdyż polscy rolnicy zabiegają o większy wpływ na politykę UE, a szczególnie Wspólną Politykę Rolną.
Przewodnicząca zachodniopomorskiego Ekolandu Edyta Jaroszewska-Nowak zachęciła również członków organizacji do wstępowania do polskiego ruchu Nyeleni na rzecz suwerenności żywnościowej. Członkami Nyeleni Polska mogą być zarówno organizacje producentów i konsumentów, jak również osoby indywidualne, za pomocą formularza.
Spotkanie przedstawicielki ECVC z rolnikami z Ekolandu jest elementem cyklu spotkań organizowanych przez Nyeleni Polska w celu budowy polskiego ruchu na rzecz suwerenności żywnościowej. Jest też częścią budowania świadomości na temat globalnych wyzwań związanych z wpływem UE na rozwiązywanie problemu głodu na świecie.